Labour Member of Parliament, Bethnal Green and Bow

Rushanara Ali is the Labour Member of Parliament for Bethnal Green and Bow. She resigned from Labour’s front bench in September 2014 over her decision to abstain on the vote on airstrikes in Iraq, and previously served as shadow minister for Education and Young People 2013-2014, and as shadow minister for International Development between October 2010 and October 2013. Rushanara has served as a member of the Treasury Select Committee and the Energy and Climate Change Select Committee and since November 2016 has been a member of the Communities and Local Government Select Committee.

Prior to her election in May 2010, she was associate director of The Young Foundation, where she co-founded UpRising, a national leadership development and employability charity which has helped thousands of young people develop their campaigning and leadership skills.

She also co-founded the Social Innovation Exchange social, which works to connect innovators and social entrepreneurs around the world to collaborate to tackle major social problems.

Contributions

Charm Offensive: Cultivating Civility in 21st Century Britain

Publication Posted on: 1 December 2010

Turning the Corner: Beyond incarceration and re-offending

Publication Posted on: 1 August 2010

Cohesive Communities

Publication Posted on: 1 July 2010

Taking the lead: Youth leadership in theory and practice

Publication Posted on: 1 October 2009

In and out of sync: The challenge of growing social innovations

Publication Posted on: 1 September 2007

Top

Community research

We are a not-for-profit tackling societal issues with a collaborative, multi-disciplinary approach.

Contact our team

Social innovation

Involving people from diverse sectors to shape game-changing initiatives.

Get in touch

© The Young Foundation 2022